Aktuality
GeoKARTO 2024
Kartografická spoločnosť SR v spolupráci s Geografickým ústavom Slovenskej akadémie vied, v. v. i.organizuje konferenciu GeoKARTO 2024 so zameraním na aktuálne otázky a trendy teórie a praxe kartografie, geoinformatiky a geodézie.
Termín: 5.-6.9.2024
Miesto konania: Kongresové centrum SAV Academia, Stará Lesná
Kontaktná osoba: Ing. Daniel Szatmári PhD. (daniel.szatmari@savba.sk)
Podrobnosti na stránke konferencie.
Kartografické listy
Časopis Kartografické listy bol v roku 2020 akceptovaný na zaradenie do databázy Scopus.
Scimago Journal & Country Rank:
Možnosť publikovania v oficiálnom časopise Medzinárodnej kartografickej asociácie
Kartografická spoločnosť Slovenskej republiky pripomína možnosť publikovať v International Journal of Cartography (IJC), ktorý je oficiálnym časopisom Medzinárodnej kartografickej asociácie (International Cartographic Association – ICA). Vydavateľom tohto časopisu je ICA a Taylor & Francis a aktuálne je indexovaný v databáze SCOPUS. Časopis je orientovaný na publikovanie príspevkov z oblastí:
- priestorového modelovania, vizualizácie, analýzy a plánovania,
- teórie geoinformatiky,
- geografických informačných systémov (GIS), diaľkového prieskumu Zeme (DPZ) a fotogrametrie,
- modelovania rôznych aspektov krajiny,
- historických máp,
- umenia a kartografie,
- topografie.
Časopis zatiaľ vychádza trikrát ročne, cieľom redakcie je vydávať štyri čísla ročne. Publikovaním v tomto časopise možno prispieť k lepšiemu medzinárodnému rozšíreniu výsledkov dosiahnutých v oblasti kartografie a geoinformatiky na Slovensku.
Skenovanie starých máp
Iniciatívou Kartografickej spoločnosti SR v spolupráci s Slovenskou agentúrou životného prostredia a Geodetickým a kartografickým ústavom je záchrana starých máp formou bezplatnej digitalizácie (skenovania).
Cieľom aktivity je zachrániť jedinečné mapové diela a zbierky, ktoré nie sú podchytené v sieti štátnych archívov a iných väčšinou štátnych inštitúcií. Keďže životnosť materiálov, z ktorých sú vyhotovené mapové diela je časovo obmedzená a veľmi často závisí od podmienok v akých je udržiavaná, tak je najvyšší čas na ich digitalizáciu, aby boli zachránené aj pre budúce generácie bádateľov a záujemcov vôbec. V neposlednej rade môže táto výzva zvýšiť záujem verejnosti o historické povedomie o význame územia, kde žijú.
Skenovacími pracoviskami sú:
- Geodetický a kartografický ústav Bratislava, Ústredný archív geodézie a kartografie, kontakt RNDr. Adrián Belák,
- Slovenská agentúra životného prostredia, DATACENTRUM — rezortné stredisko envirodát a infoslužieb, kontakt Ing. Martin Zeman.
Podrobnosti obsahuje dokument info výzva skenovanie starých máp.